Nowa wiceminister MON nie wyklucza powrotu obowiązkowej służby wojskowej. Odniosła się również do parytetu w armii

・ 3 min czytania

Źródło: Tomasz Kubiak / ArtService / Forum
Źródło: Tomasz Kubiak / ArtService / Forum

Nowa sekretarz stanu w MON, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, była w sobotę gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Podczas rozmowy wiceszefowa resortu obrony przyznała, że nie wyklucza przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, opowiedziała się jednak przeciwko wprowadzeniu parytetu w strukturach armii.

Zapytana o kwestię niedoboru żołnierzy w polskiej armii, wiceszefowa MON zapowiedziała, że resort obrony od września będzie rozwijać klasy techniczne w byłych miastach wojewódzkich - przede wszystkim tam, gdzie rozwijany jest przemysł obronny. Jak wskazała, planowane jest wprowadzenie konkretnych ofert dla młodzieży, obejmujących szkolenia z zakresu obronności oraz gwarancję zatrudnienia w branży.

Sobkowiak-Czarnecka odniosła się również do ewentualnego powrotu obowiązkowej służby wojskowej w Polsce.

„Ja bym tego nie wykluczała. Coraz więcej młodych ludzi, szczególnie kobiet, decyduje się na służbę. Chciałabym być adwokatem kobiet w wojsku” - odpowiedziała.

Jednocześnie wiceminister zaznaczyła, że nie popiera parytetu (całkowitej i proporcjonalnej równości płci) w polskiej armii, wskazując, że wystarczy stworzyć warunki zachęcające kobiety do zaangażowania się w obronność kraju. Dodała także, że jako pierwsza kobieta na stanowisku sekretarza stanu w MON, ma nadzieję na doczekania się pierwszej kobiety na stopniu generała w polskim wojsku.

„Dzisiaj kobieta jest takim samym żołnierzem jak mężczyzna i sprawdza się we wszystkich rodzajach sił zbrojnych” - podsumowała.

Red. Mateusz Karcewicz

Czytaj inne artykuły w pełni

Dzięki subskrypcji premium masz pełny dostęp do wszystkich artykułów, nie tylko do tego.