Nawrocki spotkał się z Erdoğanem. Prezydent z oficjalną wizytą w Turcji
・ 2 min czytania
Prezydent Karol Nawrocki podczas wizyty w Turcji spotkał się we wtorek w Ankarze z prezydentem Republiki Recepem Tayyipem Erdoğanem. Zwierzchnicy państw rozmawiali o bezpieczeństwie, NATO i współpracy gospodarczej.
„Turcja jest dla Polski jednym z najważniejszych partnerów, sprawdzonym sojusznikiem w NATO i państwem odgrywającym istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Europy, a w sposób szczególny regionu Morza Czarnego. [...] Polskę i Turcję łączy wielowiekowa tradycja relacji opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu” – ocenił prezydent Nawrocki.
Jak przekazała strona turecka, rozmowy przywódców dotyczyły handlu, inwestycji, energetyki, transportu, edukacji, kultury oraz współpracy w przemyśle obronnym. Prezydent Turcji ogłosił, że kraje będą dążyć do dwustronnej wymiany handlowej w wysokości 15 miliardów dolarów, po tym jak osiągnięto przyjęty wcześniej pułap 10 miliardów. Przywódcy rozmawiali też o relacjach między Izraelem i Palestyną oraz sytuacji za wschodnią granicą Polski.
Przekazano również, że Polska chce przedłużyć stacjonowanie swoich żołnierzy w bazie lotniczej Incirlik w południowej Turcji.
Rozmowy nawiązywały do zbliżającego się szczytu NATO w Ankarze.
Red. Kinga Hucz
Dzięki subskrypcji premium masz pełny dostęp do wszystkich artykułów, nie tylko do tego.